Провінція Ассам
Ассам
«Найбільшим центром чайного виробництва в Індії є район Ассам, який охоплює обидві сторони долини річки Брахмапутра і межує одночасно з Китаєм, Бутаном, М'янмою і Бангладеш. У 1993 р. дві тисячі плантаціях Ассама справили 444 231,8 т чаю, що склало 53 % річного виробництва чаю в Індії — 835 552,7 т. Примітно і те, що Ассам одночасно вважається найбільшим у світі виробником чорного чаю. Знавці чаю особливо виділяють продукцію Верхнього (Північного) Ассама як найбільш якісну.
Природні умови долини Брахмапутри сприяють вирощуванню якісного чайного листа. Опадів там реєструють від 2000 до 3000 мм в рік, хоча випадають вони нерівномірно; у період мусонних дощів трапляється 250-300 мм у добу. У поєднанні з високою температурою повітря це незмінно дає парниковий ефект.
Перший збір листа проводиться у березні-квітні, і він — не вищої якості, до того ж невеликий. Другий збір листа, який особливо цінується ароматом і насиченим кольором настою, починають в червні, основна маса листа збирається в липні-вересні.
Чайні фабрики Ассама виготовляють чорний чай «ортодокс» і «CTC». Той і інший у великих кількостях йде на споживання всередині країни, частина — на експортний аукціон в Калькутті. Це і є класичний індійський чай. Готують також невелика кількість зеленого чаю, який дає легкий солодкуватий настій». (Ст. М. Семенов. «Запрошення до чаю»)
«Ассам. Цей район дає понад 50% всього індійського врожаю чаю. Кращими вважають чаї Верхнього Ассама, найнижчої якості — у Нижньому Ассамі. Сьогодні Ассам — самий великий за площею регіон світу з виробництва чорних чаїв. Він розкинувся на північному сході Індії в 200 км на схід іншого знаменитого індійського чайовиробничого району — Дарджилінг — і межує з Китаєм, М'янмою і Бангладеш.
Тут висока вологість. За рік випадає досить багато опадів — до 3000 міліметрів. В сукупності з високою температурою (близько 40С) це створює винятково сприятливі умови для вегетації чаю.
В отличие от других черных чаев Индии, ассамские чаи выращиваются не в горах, а на равнинах. Чайные плантации, затененные ажурной тенью серебристого дуба, акаций и других деревьев, сосредоточены в верхней части долины Брахмапутры, которая получает обильные осадки и почвы которой особенно благоприятны для выращивания чая. Здесь распространены крупные чайные хозяйства со средней площадью около 200 гектаров, что в пять раз выше, чем в среднем по стране.
Другая особенность ассамских чаёв состоит в том, что на них мало сказываются особенности сезона и неблагоприятные погодные условия.
Перший збір в Ассамі здійснюється в березні-квітні. Він триває місяць-півтора і невеликий за обсягом. Чай першого збору поступається за якістю чаю другого збору. Більша його частина проводиться за методом Стс дає темний настій і посередній аромат. В силу цих причин чай цього збору практично не надходить на міжнародний ринок.
Велика частина ассамского чаю збирається в період з липня по вересень. Цей чай другого збору володіє відмінною якістю і високо цінується. Він має ніжний пряний смак і квітковий аромат. Самим прекрасним вважається чай FTGFOP.
В цілому ассамський чай вважаються класичними індійськими. Вони переважно ранкові, темно-бордового кольору, з терпким, в'яжучу, солодово-пряним смаком, повним, багатим настоєм. Вони відносяться до одних з найбільш насичених сортів чорного чаю і можуть застосовуватися для приготування напою навіть з використанням жорсткої води».