Гори Хуаншань (Жовті гори)
Клімат. Тропічний, мусонний з чотирма чітко вираженими сезонами - теплою весною, переважно прохолодними влітку і восени і холодною зимою. Середня температура липня -20,7 °С. Вранці і ввечері в горах досить холодно.
Головні визначні пам'ятки. Гарячі джерела, водоспад у скелі, що має обриси людської фігури, альтанка Пайюнь, вершина Шисинь, Сосна привітання, вершина Квітка лотоса, вершина Тяньду, Йисянь Тянь і водоспад Дев'яти драконів.
Гори Хуаншань (Жовті гори)/黄山/ знаходяться на півдні провінції Аньхуэй Східного Китаю, вони являють собою гряду малих і великих вершин, якими найкраще милуватися з висоти. Назва гори перекладається як «жовта гора», воно з'явилося в 747 році. А при династії Цинь(221-206 рр. до н. е.) її називали Їшань.За статистикою, в мальовничому районі гір Хуаншань площею 154 кв. км налічується 77 піків вище 1000 м над рівнем моря. Головний з них - пік "Ляньхуафэн" ( "Пік лотоса") - зметнувся вгору на цілі 1862 м! Трохи увігнута вершина нагадує розпускається квітка лотоса, звідси і назва піку.
Друга по висоті (1841 м над рівнем моря) вершина гір Хуаншань - пік "Гуанминдин" ("Пік світла"). Плоска широка вершина - ідеальне місце, щоб милуватися сходом сонця і морем пливуть хмар, писати з натури і фотографувати. Як казали в давнину, "не піднімешся на пік "Гуанминдин" - не побачиш панораму Хуаншань".
Третя вершина - пік "Тяньдуфэн" ("Небесна столиця") - самий стрімкий з усіх гірських вершин. "Тяньдуфэн" зосередив у себе майже всі примхи рельєфу гір Хуаншань і має славу "верхи краси". У наші дні в горах Хуаншань можна піднятися лише на ці три і ще 8-9 інших вершин, інші гірські піки дозволяють лише здалеку помилуватися собою.
Гори Хуаншань славляться химерними брилами: ті, що побільше, нагадують маленькі гори, поменше - квіткові горщики з декоративними деревами. Жодна з них не повторюється: одна повторює фігуру людини, друга - птицю, третя - звіра, четверта - взагалі ні на що не схожа.Наприклад, дивлячись на гору Тяньду з боку храму Баньшань (розташованого на середині гори, ви можете побачити скелю з півнем на вершині, який ляскає крилами, готуючись до бійки. Піднявшись на гору і глянувши на скелю з іншої точки, ви можете взяти її за скульптурну групу з 5 людей похилого віку в одязі. По всьому гірському масиву розкидані скелі найхимерніших форм. Понад 1200 з них мають власні; імена. При кожному новому повороті перед вашими очима виникають все нові і нові дивовижні види незвичайних вершин і химерних скель, ніби хтось розгортає перед Вами сувій зі старовинної китайської живописом. Вид, що відкривається з гори Хуаншань, є одним з найбільш мальовничих.
Мало милуватися горами Хуаншань з висоти пташиного польоту, їх потрібно розглядати з різних точок. Зміниш точку огляду, змінюються і конфігурації вершин і химерних брил. Приміром, коли дивишся на пік "Тяньдуфэн" з вершини "Юйпинфэн", то вгорі сусідній з "Тяньдуфэн" гори бачиш незвичайний камінь, схожий на білку, яка стрибає прямо на цей пік. Однак, коли дивишся з висоти "Тяньдуфэн", раптом помічаєш, що білка вже перетворилася в пару черевиків. Такі чудеса тут відбуваються постійно.
Одна з найбільш знаменитих скель всього парку - Stone Monkey Watching The Sea ('Дивиться в море кам'яна мавпа').
Мавпа - це валун на маківці гори. Під морем, ймовірно, мається на увазі море хмар, які нерідко опускаються тут нижче рівня цієї самої мавпочки.
в горах Хуаншань сосни являють три дива...
У всіх інших місцях сосни - звичайні дерева, але в горах Хуаншань сосни являють три чуда: ростуть на висоті понад 800 м над рівнем моря; туляться на клаптиках гранітних стін гірських ущелин; вражають різноманіттям форм. Просто фантастично виглядають дивні сосни на Хуаншань. Яких тільки сосен тут немає! Деякі выглядываютиз-за скель, деякі ніби сплять, інші низько схилилися.Темно-зелені листочки-голочки, плоскі верхівки, криві гілки икрепкие стовбури – все це результат боротьби за виживання серед туманаи сильних вітрів. А які у них поетичні імена –«Сосна-подушка», «Фенікс», «Шахова дошка», «Чорний тигр»,«Сплячий дракон», «Сосна, зустрічає гостей». Гілки последнейрастут в одному напрямку, немов сосна зустрічає кожного подорожнього,що йде до вершини або спускающего вниз.Серед сосен в горах Хуаншань зустрічаються як велетні заввишки в десятки метрів, так і 10-20-ти сантиметрові малятка. У тутешніх сосен вигнуті гілки і плоскі крони - наперекір всім законам симетрії і рівноваги. Не випадково в Китаї говорять: "Давнє дерево красиво своєю кривизною". Сосни в горах Хуаншань саме такі.
Дивовижна здатність сосен рости на твердому граніті гір Хуаншань пов'язана з особливим пристроєм їх кореневої системи. Коріння тутешніх сосен виділяють органічну кислоту і видихають вуглець, який при з'єднанні з водою перетворюється на вуглекислоту. Обидві ці кислоти повільно і важко розчиняють граніт, дозволяючи коріння витягувати по краплі воду і поживні речовини. Чим глибше коріння - тим міцніше дерево, і тому коріння, як правило, у кілька разів довше стовбура. А ось голки у тутешніх сосен короткі і жорсткі: мізерна поверхню випаровування дозволяє економити вологу.
В суворих природних умовах гір Хуаншань сосни ростуть дуже повільно. Дитині-сосні зазвичай років сто, а то і декілька століть. Але незважаючи на свій солідний вік, сосни не тільки не засихають, а навпаки, стають ще більш могутніми і химерними. Чим вище гора, тим соковитіше зелень хвої сосен. У 30-ті рр. ХХ ст. ці криві сосни, що представляють особливий вид сімейства соснових, отримали назву "хуаншаньские сосни" за місцем їх зростання. За незламну волю до життя хуаншаньские сосни навіть стали символом провінції Аньхой.
Якщо химерні брили і дивовижні сосни ще дозволяють наблизитись до себе і як слід роздивитися, то останнє чудо гір Хуаншань - море хмар - перетворює гірський пейзаж у вислизаючу фантазію.Хмари поділяються на п'ять частин, п'ять морів: Фронтальне море, Тильне море, Східне море, Західне і Небесне моря. Моря тягнуться далеко за горизонт. Долини і вершини занурюються в хвилі туману і хмар і в сонячні дні. Іноді гори в тумані, немов острови в бурхливому морі, відіграють впрятки з мандрівниками. В горах Хуаншань більше 250 днів у році панують хмари і тумани. В ясну погоду здається, що до найближчого хмарки можна дотягнутися рукою, а в похмуру погоду все затягнуте хмарами і нагадує безмежне море, де то виринають, то ховаються під водою острівці - вершини гір Хуаншань. Гірська ланцюг розтягнулася на сотні км, і піднімається від кожної гори туман хмар зливається в одне "безмежне море". Не випадково в давнину гори Хуаншань називали "Хуанхай" - "Жовте море", так і в назвах багатьох тутешніх мальовничих місць згадується "море", наприклад, містечка "Наньхай" /"Південне море"/ і "Бейхай" / "Північне море"/.
Море хмар в горах Хуаншань можна спостерігати в середньому 52 рази на рік, але найкращий сезон - з листопада по квітень. Особливо гарні сходи і заходи: разливающееся море ранкової та вечірньої зорі засліплює своєю красою.
В горах Хуаншань списи, каміння, сосни, море хмар - все народжує безмежний політ фантазії. Та й самі назви тому під стать. Одні народжені стародавньою легендою або релігією, як пік "Тяньдуфэн" /"Небесна столиця"/, пік "Фочжанфэн" /"Долоню Будди"/, кам'яний стовп "Сяньжэнь чжилу" /"Небожитель вказує шлях"/, брила "Лаосэн цайяо" /"Чернець збирає цілющі трави"/ і т. д. Інші імена подаровані обрисами: пік "Ляньхуафэн" /"Пік лотоса"/, кам'яний стовп "Циньтайши" /"Підставка для китайської гітари"/, сосна "Шаньцзы сун" /"Сосна-віяло"/. Один і той же пейзаж у людей з різним культурним багажем і неоднаковими пристрастями викликає свої асоціації, тому-то гори Хуаншань і називають "музеєм фольклору та культури".
Дивовижні сосни, химерні брили і море хмар - "три дива" гір Хуаншань. Недарма кажуть, що "інші гори виграють формою, але на них втомлюєшся дивитися, а гори Хуаншань підкорюють своїми перетвореннями, і милуватися ними можна нескінченно". У різні сезони року, в різний час доби гори Хуаншань ніколи не повторюються. Ймовірно тому про них так важко і говорити, і писати. У поетів, слагавших вірші про знаменитих китайських горах, лише справа доходила до гір Хуаншань, безсило опустилась кисть і виривався тяжкий подих: "Навіть у тисячі віршів не можна описати Хуаншань!" З написаних понад 20 тис. віршів про Хуаншань жодне не стало безсмертним шедевром. Зате з'явилася крилата фраза:
"Гори Хуаншань не мають собі рівних на всьому білому світі, зійдешь на одну з вершин - вважай, що побував на всіх горах світу".
Зате між горами Хуаншань і любителями пейзажів "гір і вод" здавна існувала взаємна симпатія. Витончена душа китайського інтелігента вдихала одного життя в піки, море хмар, дивовижні сосни і химерні брили, а закохані в красу художники - особливо. Серед численних китайських шкіл живопису право носити ім'я реально існуючих гір і вод заслужила лише "Хуаншаньська школа". Її головними представниками були такі відомі майстри китайського живопису, як Цзянь Цзян /1610 - 1664 рр./, Мей Цін /1623 - 1679 рр./ і Ши Тао /1642 - приблизно 1718 рр./.
Ще одна таємнича сила притягує сюди людей з усього світу – знамениті гарячі джерела гори Хуаншань. Їх вже використовують більше 1000 років. Вони ніколи не пересихає і не розливаються. Температура води в 42 - ідеально підходить як для ванн, так і пиття. Вода насичена вуглекислим газом, що дає помітний ефект при лікуванні захворювань травної, нервової системи, кровообігу. Крім того, порадують око водоспади, джерела, прозорі стави та чисті струмки, які після дощу стають ще більш чарівними. Гарячі джерела б'ють біля підніжжя гори Цзыюнь, яка перша звертає на себе увагу при відвідуванні гір Хуаншань.
У горах є багато ризикованих стежок, одна з яких веде на вершину Тяньду. Для того щоб туди піднятися, мандрівники повинні піднятися по «Небесної сходах» і перетнути місцевість, яка носить названиеСпина карпа. «Небесна сходи висотою 310 м являє собою довгий ряд кам'яних ступенів різної висоти. Деякі з них настільки круті, що розташовані майже вертикально, і бажають піднятися на вершину повинні триматися за залізні ланцюги і буквально дертися вгору. Спина карпа - це скеля. Її висота становить близько 1770 м над рівнем моря, довжина - 10 м, ширина 1 м, і вона має нахил 85°. З крутими обривами по обидві сторони, скеля дійсно схожа на спину коропа, що з'явився в хвилях. І щоб піднятися на вершину Тяньду, треба подолати це величезна перешкода.
По дорозі в гори Хуаншань ви зможете побачити численні пам'ятки, наприклад, бамбукову гай біля альтанки Цыгуан, відлюдній Баньшань, Три острови Пенлай, Північне море, Сосну привітання Юпін, море хмар, яке можна спостерігати з альтанки Пайюнь, схід сонця, який ви можете 'бачити з височини Цынлян і т. д.
У травні 1990 р. експерти ЮНЕСКО побували в горах Хуаншань. У червні того ж року Китай отримав від ЮНЕСКО наступне речення: "Китай може подати заявку на внесення гір Хуаншань не тільки до Реєстру об'єктів світової природної спадщини, але і до Реєстру об'єктів світової культурної спадщини". Після цього деякі чиновники в Китаї журилися: "Так, недооцінили ми наші гори Хуаншань!" Багато хто, ймовірно, знають про красу гір Хуаншань за картинами, але лише піднявшись на їх вершину, розумієш, наскільки оригінал краще намальованою копії! Сама природа створювала дивовижний краєвид гір Хуаншань, дозволяє нескінченно насолоджуватися собою і одночасно занурює в роздуми.